A rétegelt-ragasztott gerenda és falelemekkel az épületekbe a természetet építjük be, a termék 99,4% tömör fát és 0,6% biológiailag ártalmatlan ragasztóanyagot tartalmaz. Egyszerűen tervezhető, építése tiszta és gyors. Az épületfizikai jellemzői könnyen számolhatóak, ellenőrizhetőek. Legnagyobb előnye az egyszerű alkalmazás: nincsenek bonyolult csomópontok, komplikált alkatrészek.
A természet találkozik a legmagasabb szintű építési technikával
A rétegelt-ragasztott falpanel (BSH) rendkívül sokoldalú: közcélú épületeknél, családi házaknál és óvodáknál egyaránt találkozunk vele, födém- és falelemként is használható. A természetes tömörfa szerkezetnek meggyőző tulajdonságai vannak, hisz hőszigetelő, teherbíró, tűzálló és hangszigetelő.
Így készül...
A rétegelt-ragasztott gerenda több réteg fűrészáruból, pontosabban legalább három, egymásra merőleges száliránnyal elhelyezett, vízszintesen egymáshoz ragasztott fenyő deszkarétegből áll. Ennek a különleges ragasztási módnak köszönhetően a dagadás, zsugorodás, valamint a vetemedés mértéke elhanyagolható. A rétegek egymásra merőleges száliránya garantálja a termék hossz- és keresztirányú formatartósságát.
A mindenre alkalmas fa építőelem
A rétegelt-ragasztott gerendák alacsony energiaszintű, passzív- és aktív házak építésére is alkalmasak. Kitűnően alkalmazható több emeletes lakóházak építésére, a kommunális építkezésben, felújításkor, emelet építéskor és természetesen családi házak építéséhez.
Egyszerű alkalmazás és előnyök sokasága
Aki a rétegelt-ragasztott gerendát választja, a tömör építkezés pozitív tulajdonságait ötvözi a fa előnyeivel. Ezért nem meglepő, hogy a tömörfából történő építkezés iránt alaposan megnőtt a kereslet és nem csak a lakóterek aspektusában.
Könnyű saját súly, nagy teherviselő képesség
A súlyához viszonyítva a rétegelt-ragasztott gerenda egyike a legnagyobb teljesítményű szerkezetanyagoknak. Alacsony súlya megkönnyíti a szállítást és a kezelést, valamint energiát és költséget is spórol. Elemei egyszerű szerszámokkal a helyszínen szerelhetők, akár a LEGO.
Az alapos felkészülés fél siker
Ügyfélre szabott, kész méretre gyártott elemeket szállítunk a helyszínre. A nagy méretű fal- és födémelemek az időjárástól védett gyártócsarnokban készülnek, így a leszállításra kerülő elemek teljesen készre gyártottak. A szerkezetkész állapot ezért gyorsan megvalósítható.
BSH
A BSH (rétegragasztott gerenda) esztétikája, valamint kiemelkedő mechanikai tulajdonságai révén ideális megoldást jelent a modern magasépítészet számára. Megújuló és CO2-semleges építőanyag minőségében a fa egyedülálló, kellemes beltéri légkört teremt.
Nagy fesztávolságok
Azonos teherbírás mellett a BSH könnyebb az acélnál. A fának ez az "ereje" megengedi az elemek "karcsúra" méretezését, és eddig ismeretlen eleganciát és esztétikát tesz lehetővé. Ezáltal akár 100 méteres fesztávok is áthidalhatók.
Nagyfokú tűzállóság
Tűz esetén a fából készült tartószerkezet biztonságosabb, mint a védtelen acélkonstrukció. Beégés esetén a teherbíró mag körül faszénréteg képződik, amely késlelteti a további beégést. Természetes tulajdonságainál fogva a faanyag tűz esetére kiszámítható (REI 30-90).
Kémiai ellenállóképesség
A rétegragasztott fa ellenálló a vegyi anyagokkal szemben, ezért ideális módon alkalmas kis- és nagyipari építményekhez.
A fa mint ökológiai építőanyag (CO2-raktár)
Növekedése során a fa CO2-t tárol. Ha ekkor olyan termékekhez használjuk fel, mint pl. házak, csarnokok vagy hidak, a CO2-redukáló hatás fennmarad. Minden beépített köbméter fa átlagosan két tonnával csökkenti ugyanis a légkörbe történő CO2-kibocsátást.
Beltéri légkör: A fa higroszkópos, vagyis klímaaktív építőanyag. E sajátosságával a fa, és így a BSH (rétegragasztott gerenda) műszaki kialakítása is, jóleső légkört teremt, amely kellemes hatást gyakorol a helyiség klímájára és a helyiségben zajló életre.
Ragasztott Gerenda (Brettschichtholz,BSH)
A termék előnyei:
- Alacsony nedvességtartalma miatt nem szárad össze
- Beépítés után nem deformálódik, nem reped
- A normál faanyaghoz képest kisebb keresztmetszet is elegendő ugyanakkora
mechanikai terheléshez képest (rétegragasztás miatt)
- Tűzállósága kiváló
- Alacsony nedvességtartalma miatt nem igényel faanyagvédelmi vegyszereket
- A ragasztás vízálló, így kültérben is használható, beépíthető
- Azonos terhelhetőségnél könnyebb az acélnál
- Megmunkáláshoz hagyományos faipari szerszámok szükségesek
- A felületek gyalultak, az élek fózoltak
- A vegyileg agresszív környezetet is jól tűri
- Széles méretválasztékban kapható
- Ökológiai szempontból lényegesen kedvezőbb a beton, és az acéloknál
- Olyan tartószerkezeti anyag, melynek hőszigetelése is jelentős
A német elnevezés szó szerint fordítva rétegelt deszkát jelent, mely azonos a hazánkban is egyre nagyobb teret hódító rétegelt ragasztott (RR-tartó) tartóval. A régebbi német szakirodalomban Leimholz, vagy Leimbalken szavakkal is találkozhatunk. Európa német nyelvterületű tartományaiban a Brettschichtholz név alatt elsősorban egyenes termékeket értenek, melynek gyártástechnológiáját és felhasználási tulajdonságait szabványok rögzítik a legapróbb részletekig.
A Brettschichtholz (a továbbiakban BSH) olyan faterméket takar, mely minimum 3 db lamella összeragasztásából áll és az alkotók rostlefutása lényegében párhuzamos. Ragasztás után merőleges felületekkel rendelkező termék nyerhető, jóllehet kör- és egyéb összetett keresztmetszetben is gyártják. A gyártás és minőségbiztosítás kapcsán az ÖNORM EN 14080 szabvány a mérvadó. Németországban irányadó szabványok a DIN 1052, DIN 1052-1/A1, DIN 68140
A szigorú követelmények betartatását az FMPA (Otto Graf Institut), vagy egyéb európai akkreditált intézetek végezhetik.